HERITAGE COAST CARPET BOWLS LEAGUE

Home Tables Division 1 Division 2 Cup & Plate Tournaments Archives The League
» ROLL OF HONOUR

2016/2017
Winners Runners-Up

Division 1
Knodishall A Kelsale

Division 2
Leiston St Marg FC Middleton

Knockout Cup
Wenhaston Orford

Heritage Plate
Yoxford Knodishall

Fours
Knodishall Knodishall

Pairs
Knodishall Knodishall

Ladies Singles
Val Game Jane Evans

Men's Singles
Paul Daniels Gordon Bloomfield

Charity Fours
Madjac Kelsale

2015/2016
Winners Runners-Up

Division 1
Knodishall A Kelsale

Division 2
Riverside Orford

Knockout Cup
Knodishall B Kelsale

Heritage Plate
Riverside Sizewell B

Fours
Knodishall Knodishall

Pairs
Kelsale Knodishall

Ladies Singles
Mona Goldsmith Margaret Branton

Men's Singles
John Whiting Tim Hambling

Charity Fours
Knodishall Witnesham

2014/2015
Winners Runners-Up

Division 1
Knodishall A Kelsale

Division 2
Leiston St Marg FC Darsham

Knockout Cup
Snape Kelsale

Heritage Plate
Wenhaston Riverside

Fours
Knodishall Kelsale

Pairs
Knodishall Kelsale

Ladies Singles
Kay Masters Jane Evans

Men's Singles
Paul Daniels David Hurr

Charity Fours
Old Felixstowe Tithe Barn

2013/2014
Winners Runners-Up

Division 1
Kelsale Knodishall A

Division 2
Riverside Reydon

Knockout Cup
Knodishall A Knodishall B

Heritage Plate
Kelsale Leiston St Marg FC

Fours
Walpole/Wenhaston Darsham

Pairs
Kelsale Knodishall

Ladies Singles
Rita Daniels Shirley Tilbrook

Men's Singles
Paul Daniels Clint Watling

Charity Fours
Old Felixstowe Knodishall

2012/2013
Winners Runners-Up

Division 1
Knodishall A Walpole & Cookley

Division 2
Knodishall B Sizewell B

Knockout Cup
Walpole & Cookley Reydon

Heritage Plate
Snape Sizewell B

Fours
Kelsale Knodishall

Pairs
Walpole & Cookley Kelsale

Ladies Singles
Shirley Tilbrook Julie Hurr

Men's Singles
James Rous John Whiting

Charity Fours
Copdock & Washbrook Knodishall

2011/2012
Winners Runners-Up

Division 1
Walpole & Cookley Knodishall A

Division 2
Wenhaston Sizewell A

Knockout Cup
Walpole & Cookley Kelsale

Heritage Plate
Snape Darsham

Fours
Kelsale Walpole & Cookley

Pairs
Walpole & Cookley Middleton

Ladies Singles
Valerie Game Judy Easy

Men's Singles
Paul Daniels Matthew Crane

Charity Fours
Claydon Barking

2010/2011
Winners Runners-Up

Division 1
Walpole & Cookley Knodishall A

Division 2
Kelsale Wissett

Knockout Cup
Walpole & Cookley Wenhaston

Heritage Plate
Orford Reydon

Fours
Walpole & Cookley Kelsale

Pairs
Walpole & Cookley Kelsale

Ladies Singles
Rita Daniels Val Game

Men's Singles
Jon Jordan Ollie Whyte

Charity Fours
Kelsale Offton & Willisham

Team Bowl
Wenhaston Kelsale

2009/2010
Winners Runners-Up

Division 1
Knodishall A Walpole & Cookley

Division 2
Orford Sizewell A

Knockout Cup
Walpole & Cookley Knodishall A

Heritage Plate
Reydon Wenhaston

Fours
Walpole & Cookley Knodishall

Pairs
Walpole & Cookley Kelsale

Ladies Singles
Kay Masters Julie Hurr

Men's Singles
Paul Daniels James Rous

Charity Fours
Knodishall Kelsale

Team Bowl
Knodishall Walpole & Cookley

2008/2009
Winners Runners-Up

Division 1
Walpole & Cookley Knodishall A

Division 2
Reydon Wissett

Knockout Cup
Walpole & Cookley Snape

Heritage Plate
Sizewell B Wenhaston A

Fours
Walpole & Cookley Knodishall

Pairs
Kelsale Sizewell

Ladies Singles
Josephine Smith Rita Daniels

Men's Singles
Paul Daniels Billy Thurston

Charity Fours
Claydon Wenhaston

Team Bowl
Kelsale Knodishall

2007/2008
Winners Runners-Up

Division 1
Knodishall A Kelsale

Division 2
Darsham Thorpeness

Knockout Cup
Walpole & Cookley Knodishall A

Heritage Plate
Darsham Middleton

Fours
Knodishall Sizewell

Pairs
Walpole & Cookley Kelsale

Ladies Singles
Kay Masters Val Game

Men's Singles
Peter Masters Paul Daniels

Charity Fours
Old Felixstowe Great Blakenham

Team Bowl
Kelsale A N Other

2006/2007
Winners Runners-Up

Division 1
Walpole & Cookley Kelsale

Division 2
Snape Reydon

Knockout Cup
Knodishall A Orford

Heritage Plate
Kelsale Wissett

Fours
Sizewell Sizewell

Pairs
Sizewell Kelsale

Ladies Singles
Shirley Tilbrook Margaret Burrows

Men's Singles
Paul Daniels Joe Mew

Charity Fours
Kelsale Knodishall

Team Bowl
Another Fine Mess TFT & OITT

2005/2006
Winners Runners-Up

Division 1
Walpole & Cookley Knodishall A

Division 2
Darsham Orford

Knockout Cup
Walpole & Cookley Knodishall A

Heritage Plate
Snape Middleton

Fours
Sizewell Kelsale

Pairs
Kelsale Knodishall

Ladies Singles
Jane Robinson Rita Daniels

Men's Singles
James Rous Michael Battle

Charity Fours
Kelsale Sizewell

Team Bowl
Another Fine Mess Eric's Eagles

2004/2005
Winners Runners-Up

Division 1
Walpole & Cookley Knodishall A

Division 2
Knodishall B Riverside

Knockout Cup
Kelsale Walpole & Cookley

Heritage Plate
Thorpeness Riverside

Summer League
Kelsale Knodishall B

Fours
Kelsale Knodishall

Pairs
Walpole & Cookley Kelsale

Ladies Singles
Phylis Songer Laura Battle

Men's Singles
James Rous Clint Watling

Juniors
Oscar Mew Joe Mew

Charity Fours
Walton On The Naze Great Blakenham

Team Bowl
Another Fine Mess Cavacarakas

2003/2004
Winners Runners-Up

Division 1
Thorpeness Knodishall A

Division 2
Wissett Middleton

Knockout Cup
Knodishall A Wenhaston A

Heritage Plate
Sizewell B Yoxford

Summer League
Knodishall B Kelsale

Fours
Sizewell Darsham

Pairs
Kelsale Knodishall

Ladies Singles
Laura Battle April Knapp

Men's Singles
John Ruffles David Fisk

Juniors
Oscar Mew Joe Mew

Charity Fours
Barking Kelsale

2002/2003
Winners Runners-Up

Division 1
Walpole & Cookley Snape

Division 2
Sizewell A Saxmundham

Knockout Cup
Kelsale Knodishall A

Summer League
Knodishall B Kelsale

Fours
Sizewell Knodishall

Pairs
Wenhaston Kelsale

Ladies Singles
Jane Robinson Shirley Tilbrook

Men's Singles
Paul Daniels James Rous

Juniors
Richard McCleary Laura Battle

Charity Fours
Kelsale Tithe Barn

2001/2002
Winners Runners-Up

Division 1
Kelsale Knodishall A

Division 2
Wissett Middleton

Knockout Cup
Leiston St Margarets B Knodishall A

Summer League
Kelsale Leiston St Margarets

Fours
Snape Leiston St Margarets

Pairs
Leiston St Margarets Knodishall

Ladies Singles
Jane Robinson Margaret Creed

Men's Singles
Paul Daniels James Rous

Juniors
Richard McCleary Laura Battle

Charity Fours
Knodishall Leiston St Margarets

2000/2001
Winners Runners-Up

Division 1
Knodishall A Wenhaston A

Division 2
Snape Leiston St Marg FC

Knockout Cup
Walpole & Cookley Knodishall A

Summer League
Kelsale Leiston St Margarets

Fours
Wenhaston Kelsale

Pairs
Knodishall Cratfield

Ladies Singles
Margaret Creed Ann Smith

Men's Singles
Matthew Crane Ted Cockaday

Juniors
Ben Morgan Joel Fisk

Charity Fours
Kelsale Rivers

1999/2000
Winners Runners-Up

Division 1
Kelsale Knodishall A

Division 2
Middleton Leiston St Marg B

Knockout Cup
Knodishall A Wenhaston A

Fours
Wenhaston Theberton

Pairs
Kelsale Knodishall

Ladies Singles
Anne Brown Hilda Whitehead

Men's Singles
Freddie Moss Peter Masters

Juniors
Alan Drane Ben Morgan

Charity Fours
Leiston St Marg Brockley

1998/1999
Winners Runners-Up

Division 1
Knodishall A Kelsale

Division 2
Walpole & Cookley Snape

Knockout Cup
Walpole & Cookley Knodishall A

Fours
Thorpeness Middleton

Pairs
Kelsale Knodishall

Ladies Singles
Jane Evans Jo Firman

Men's Singles
David Fisk David Cask

Juniors
Alan Drane Paul Whiting

1997/1998
Winners Runners-Up

Division 1
Thorpeness Knodishall A

Division 2
Wissett Saxmundham

Knockout Cup
Kelsale Walpole & Cookley

Fours
Wenhaston Knodishall

Pairs
Knodishall Leiston St Margarets

Ladies Singles
Eileen Adamson Margaret Creed

Men's Singles
David Hambling Jim Lording

Juniors
Junior Wilson Matthew Crane

1996/1997
Winners Runners-Up

Division 1
Kelsale Thorpeness

Division 2
Darsham Middleton

Knockout Cup
Wenhaston A Wenhaston B

Fours
Leiston St Margarets Wenhaston

Pairs
Knodishall Knodishall

Juniors
Sam Petts

1995/1996
Winners

Division 1
Kelsale

Division 2
Leiston St Marg B

Knockout Cup
Knodishall

Fours
Wenhaston

Pairs
Knodishall

Juniors
Stuart Tilbrook

1994/1995
Winners

Division 1
Thorpeness

Division 2
Amber

Knockout Cup
Thorpeness

Fours
Middleton

Pairs
Kelsale

Juniors
Stuart Tilbrook

1993/1994
Winners

Division 1
Knodishall A

Division 2
Knodishall B

Knockout Cup
Wissett  

Fours
Thorpeness  

Pairs
Knodishall  

Juniors
Matthew Crane  

1992/1993
Winners  

Division 1
Leiston St Margarets  

Division 2
Saxmundham  

Knockout Cup
Knodishall  

Fours
Wissett  

Pairs
Snape  

Juniors
James Tilbrook

1991/1992
Winners

Division 1
Knodishall

Knockout Cup
Knodishall

DIVISION 1
2017 - Knodishall A
2016 - Knodishall A
2015 - Knodishall A
2014 - Kelsale
2013 - Knodishall A
2012 - Walpole & Cookley
2011 - Walpole & Cookley
2010 - Knodishall A
2009 - Walpole & Cookley
2008 - Knodishall A
2007 - Walpole & Cookley
2006 - Walpole & Cookley
2005 - Walpole & Cookley
2004 - Thorpeness
2003 - Walpole & Cookley
2002 - Kelsale
2001 - Knodishall A
2000 - Kelsale
1999 - Knodishall A
1998 - Thorpeness
1997 - Kelsale
1996 - Kelsale
1995 - Thorpeness
1994 - Knodishall A
1993 - Leiston St Marg
1992 - Knodishall

DIVISION 2
2017 - Leiston St Marg FC
2016 - Riverside
2015 - Leiston St Marg FC
2014 - Riverside
2013 - Knodishall B
2012 - Wenhaston
2011 - Kelsale
2010 - Orford
2009 - Reydon
2008 - Darsham
2007 - Snape
2006 - Darsham
2005 - Knodishall B
2004 - Wissett
2003 - Sizewell A
2002 - Wissett
2001 - Snape
2000 - Middleton
1999 - Walpole & Cookley
1998 - Wissett
1997 - Darsham
1996 - Leiston St Marg B
1995 - Amber
1994 - Knodishall B
1993 - Saxmundham

KNOCKOUT CUP
2017 - Wenhaston
2016 - Knodishall B
2015 - Snape
2014 - Knodishall A
2013 - Walpole & Cookley
2012 - Walpole & Cookley
2011 - Walpole & Cookley
2010 - Walpole & Cookley
2009 - Walpole & Cookley
2008 - Walpole & Cookley
2007 - Knodishall A
2006 - Walpole & Cookley
2005 - Kelsale
2004 - Knodishall A
2003 - Kelsale
2002 - Leiston St Marg B
2001 - Walpole & Cookley
2000 - Knodishall A
1999 - Walpole & Cookley
1998 - Kelsale
1997 - Wenhaston A
1996 - Knodishall A
1995 - Thorpeness
1994 - Wissett
1993 - Knodishall
1992 - Knodishall

HERITAGE PLATE
2017 - Yoxford
2016 - Riverside
2015 - Wenhaston
2014 - Kelsale
2013 - Snape
2012 - Snape
2011 - Orford
2010 - Reydon
2009 - Sizewell B
2008 - Darsham
2007 - Kelsale
2006 - Snape
2005 - Thorpeness
2004 - Sizewell B

SUMMER LEAGUE
2004 - Kelsale
2003 - Knodishall B
2002 - Knodishall B
2001 - Kelsale
2000 - Kelsale

FOURS
2017 - Knodishall
2016 - Knodishall
2015 - Knodishall
2014 - Walpole & Cookley
2013 - Kelsale
2012 - Kelsale
2011 - Walpole & Cookley
2010 - Walpole & Cookley
2009 - Walpole & Cookley
2008 - Knodishall
2007 - Sizewell
2006 - Sizewell
2005 - Kelsale
2004 - Sizewell
2003 - Sizewell
2002 - Snape
2001 - Wenhaston
2000 - Wenhaston
1999 - Thorpeness
1998 - Wenhaston
1997 - Leiston St Marg
1996 - Wenhaston
1995 - Middleton
1994 - Thorpeness
1993 - Wissett

PAIRS
2017 - Knodishall
2016 - Kelsale
2015 - Knodishall
2014 - Kelsale
2013 - Walpole & Cookley
2012 - Walpole & Cookley
2011 - Walpole & Cookley
2010 - Walpole & Cookley
2009 - Kelsale
2008 - Walpole & Cookley
2007 - Sizewell
2006 - Kelsale
2005 - Walpole & Cookley
2004 - Kelsale
2003 - Wenhaston
2002 - Leiston St Marg
2001 - Knodishall
2000 - Kelsale
1999 - Kelsale
1998 - Knodishall
1997 - Knodishall
1996 - Knodishall
1995 - Kelsale
1994 - Knodishall
1993 - Snape

LADIES' SINGLES
2017 - Valerie Game
2016 - Mona Goldsmith
2015 - Kay Masters
2014 - Rita Daniels
2013 - Shirley Tilbrook
2012 - Valerie Game
2011 - Rita Daniels
2010 - Kay Masters
2009 - Josephine Smith
2008 - Kay Masters
2007 - Shirley Tilbrook
2006 - Jane Robinson
2005 - Phyllis Songer
2004 - Laura Battle
2003 - Jane Robinson
2002 - Jane Robinson
2001 - Margaret Creed
2000 - Anne Brown
1999 - Jane Evans
1998 - Eileen Adamson

MEN'S SINGLES
2017 - Paul Daniels
2016 - John Whiting
2015 - Paul Daniels
2014 - Paul Daniels
2013 - James Rous
2012 - Paul Daniels
2011 - Jon Jordan
2010 - Paul Daniels
2009 - Paul Daniels
2008 - Peter Masters
2007 - Paul Daniels
2006 - James Rous
2005 - James Rous
2004 - John Ruffles
2003 - Paul Daniels
2002 - Paul Daniels
2001 - Matthew Crane
2000 - Freddie Moss
1999 - David Fisk
1998 - David Hambling

JUNIORS
2005 - Oscar Mew
2004 - Oscar Mew
2003 - Richard McCleary
2002 - Richard McCleary
2001 - Ben Morgan
2000 - Alan Drane
1999 - Alan Drane
1998 - Junior Wilson
1997 - Sam Petts
1996 - Stuart Tilbrook
1995 - Stuart Tilbrook
1994 - Matthew Crane
1993 - James Tilbrook

CHARITY FOURS
2016 - Knodishall
2015 - Old Felixstowe
2014 - Old Felixstowe
2013 - Copdock
2012 - Claydon
2011 - Kelsale
2010 - Knodishall
2009 - Claydon
2008 - Old Felixstowe
2007 - Kelsale
2006 - Kelsale
2005 - Walton
2004 - Barking
2003 - Kelsale
2002 - Knodishall
2001 - Kelsale
2000 - Leiston St Marg

TEAM BOWL
2011 - Wenhaston
2010 - Knodishall
2009 - Kelsale
2008 - Kelsale
2007 - Kelsale
2006 - Kelsale
2005 - Kelsale